با سلام حضور دوستان عزیز
بسیار مفتخرم که در این وبلاگ به خدمتی هرچند ناچیز در بیان ، معرفی و شناساندن استان زیبایم زنجان که پنجره ای رو به دیدگان شما عزیزان است، برآمدم . موفقیت روزافزون شهر عزیزم زنجان در مسیر توسعه و ارتقاء قابلیتهای گردشگری آن امید و آرزوی همه ی مردم این دیار است . صمیمانه پذیرای حضور پرمحبت شما بزرگواران هستم .

  :: مدیر وب سایت :
» تعداد مطالب :
» بازدید امروز :
» بازدید کل :

 اینستاگرام زنجان توریسم

 لنزور زنجان توریسم

 شهرداری زنجان

 نرم افزار اندرویدی گردشگری استان زنجان

تخفیف های زنجان

 بنیاد ازدواج کوثر زنجان

زنجانت

آذربایجان

تبریز ویکی لینکلر

زنجانم

انجمن کلیوی زنجان

موسسه خیریه روزبه

مهرانه

راهنمای برتر زنجان

عصر زنجان

کانون وبلاگ نویسان جوان زنجان

 مهر زنجان

   دیوار

 شیپور

 نسیم زنجان

   

الغ بیگ
چهارشنبه 15 بهمن 1393 ساعت 07:30 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست | نظرات()

اُلُغ بیگ

پادشاه دانشمند از دیار زنجان

الغ بیگ

 ( 795 تا 853 هجری قمری / 772  تا 828 هجری خورشیدی /1393  تا 1449  میلادی)
اینها سالشمار عمر الغ‌بیگ میرزا است که در سلطانیه زنجان به دنیا آمده است

وی فرزند شاهرخ  و نوه تیمور از پادشاهان تیموری ایران بود.

او پادشاهی ستاره‌شناس ، ریاضی‌دان و اهل علم و ادب بود. او از عجایب تاریخ بشر است که در عین اینکه پادشاه بوده ، کتابش به نام" زیج الغ بیگ "  دقیق ترین تقویم اسلامی است و نامش در کره ماه در کنار
بزرگترین دانشمندان علم نجوم ثبت شده است .


مادرش گوهرشاد آغا از شاهزادگان ایرانی بود که بناهایی چون مسجد گوهرشاد را در مشهد ساخت و پدرش شاهرخ ، در تحکیم حکومت تیموری و رشد هنر در آن دوران و شکل گرفتن مکتب هرات بسیار موثر بود.


شاهرخ میرزا و گوهرشاد خاتون ، پسری را بزرگ کرده‌اند که الان اسمش روی یک حفره در کره ماه است، آن هم به پاس خدمات علمی متعددی که این پسر انجام داد و پیشرفت‌هایی که در دانش نجوم به دست آورد.

الغ بیگ

بقیه مطالب و تصاویر در

« ادامه مطلب »


الغ‌بیگ از همان کودکی مشغول یادگیری هنر و از جمله خوشنویسی شد. اما او هیچ وقت مثل برادرش بایسنقر در این هنر شهرتی به هم نزد. قرار بود شهرت جای دیگری سراغ او را بگیرد.
شاهرخ در ۸۱۱ به ماوراءالنهر لشکر کشید، خدایداد حاکم آنجا را کشت و خلیل سلطان پسر میرانشاه و نوه تیمور را پس از رهایی به ری فرستاد و
حکومت سمرقند را به اُلُغ‌بیگ داد

الغ بیگ

 الغ بیگ برخلاف فرمانروایان پیشین خویش، علاقه ای به جنگ و كشورگشایی نداشت و دوستدار علم و دانش و هنر بود. الغ بیگ دانشمندان علوم ریاضی، هندسه، نجوم، الهیات و هنرمندان خطاط، تذهیب گر، جلدساز، كتاب پرداز و شاعران و عارفان را از مناطق گوناگون به دربار خود در سمرقند دعوت كرد. خود نیز فقه، اصول، معانی و بیان، زبان، ریاضی و نجوم آموخت و قرآن مجید را در شش ماه حفظ كرد وی به شاعری نیز علاقه داشت، اما بیش از هر چیز دلباخته نجوم شد و این علم را نزد صلاح الدین موسی بن محمود، معروف به قاضی زاده رومی فرا گرفت.

الغ بیگ

الغ بیگ در سمرقند رصدخانه عظیم و مجهزی به نام رصدخانه الغ بیگ را برپا کرد و همراه با دانشمندان بزرگ آن زمان مانند غیاث الدین جمشید کاشانی مشغول رصد و تحقیقات علمی شد و با همکاری آنها زیجی را که شامل دقیق ترین جداول ستاره شناختی و مثلثاتی آن عصر بود پدید آورد که به زیج سلطانی معروف است .
زیج به کتاب‌هایی گفته می‌شود که موقعیت اجرام آسمانی را در آن درج می‌کردند. این کتاب‌ها شامل اطلاعاتی در مورد زمان طلوع و غروب خورشید، ماه و سیارات و ستاره‌های مشهور در روزهای مختلف سال و برای یک محل خاص بوده است که در قالب جدول‌هایی تنظیم می‌شد. جداول زیج برای دانستن موقعیت و رصد کردن اجرام سماوی، تعیین طول روز و شب، تهیه تقویم‌ها، جهت‌یابی و دیگر مقاصد اخترشناسی و نیز در طالع‌بینی کاربرد داشت.

الغ بیگ
که به خاطر آن اثر خود به صفت عالم سـتاره شـناس بزرگ جهانی شـناخته شـده اسـت.


الغ‌بیگ در ریاضیات مهارت داشت. محاسباتی برای به دست آوردن سینوس زاویه انجام داده و موفق شده است که سینوس یک درجه را با دقت یک بر 1012 حساب کند. معمولا الغ‌بیگ را یکی از ریاضی‌دانان برجسته قرون وسطی و دانشمندان علم نجوم به حساب می‌آورند.


الغ بیگ
تمبر یادبود الغ بیگ - ازبکستان

رصدخانه الغ بیگ در سمرقند

رصدخانه الغ بیگ در سمرقند توسط الغ‌ بیگ امیر تیموری ساخته شد. این رصد خانه بنا به عقیده بسیاری از کارشناسان یکی از بهترین رصدخانه‌های جهان اسلام و بزرگترین آنها در آسیای میانه  بوده است. بزرگترین ستاره شناسان آن عهد از جمله غیاث الدین جمشید کاشانی و علی قوشچی در این رصدخانه به تحقیق پرداخته‌اند.

ساخت رصدخانه در 823 شروع شد. پنج سال به طول انجامید و در 841 رصد اجرام آسمانی در آن انجام شد.

مدرسه الغ بیگ در سمرقند ازبکستان
الغ بیگ

الغ‌بیگ ستاره شناس بزرگ ، دانشگاهی در سال ۱۴۲۰ میلادی در سمرقند به اسم " مدرسه الغ بیگ " ایجاد نمود. این دانشگاه تبدیل به یک مرکز بزرگ علمی شد. الغ بیگ تنها از دانشمندان مشهور زمان و کسانی که خود در سطح اعلای علمی آنها اطلاع داشت برای تحقیق در این مدرسه دعوت کرد. در پر رونق‌ترین زمان، حدود ۶۰ تا ۷۰ محقق در این مدرسه مشغول تدریس بودند. در سال ۱۴۲۴، ایشان رصدخانه را جهت  کمک به رشته ستاره‌شناسی تاسیس نمود که ساخت آن بعد از پنج سال تکمیل شد. بیگ دانشمند و دستیار خود علی قوشچی را به مسئولیت رصدخانه انتصاب نمود. قوشچی تا کشته شدن الغ بیک مسئول این رصدخانه بود. از محققین دیگر این مرکز، قاضی زاده رومی بود که مسئول دانشگاه و رصدخانه بعد از علی قوشچی شد. رصد خانه از اواسط قرن پانزدهم رو به ویرانی نهاد و در حفاری‌ها بخشی از پی‌ها و بخش مدفون شدهٔ زاویه یاب را کشف شد.

الغ بیگ

رصدخانه در سال ۱۴۴۹ توسط متعصبین مذهبی تخریب گشت و در سال ۱۹۰۸ بود که توسط یک باستان شناس روسی " پاتکین " از طریق وقفنامه‌ای که محل دقیق رصدخانه را ذکر نموده بود کشف شد.

در حین کاوشهای باستانشناسی پاتکین یکی از وسایل نجومی رصدخانه را پیدا کرد، که قوسی برای معین نمودن ظهر است.

الغ بیگ

معماری رصد خانه الغ بیگ

الغ بیگ

الغ بیگ

الغ بیگ

این بنا به صورت مدور دو طبقه‌ای به قطر ۴۸ متری است که محورهای میانی آن دقیقاً با چهار جهت اصلی جغرافیایی روی نصف النهار سمرقند تطبیق می‌کند. تالارها ی کار در طبقه همکف و زاویه باب فخری برای رصد خورشید و ماه روی محور شمال-جنوب قرار دارد. نیمی از ساختار کمانی زاویه یاب در حفره‌ای در زیر زمین و نیم دیگر روی زمین و رو به جنوب قرار داشته.

الغ بیگ

صفحه خورشیدی (اعتدال) روی محور شرقی غربی ساخته شده بود که زاویه یاب حکم عقربه آن را داشته. در هر دو طبقه اسطرلاب‌های عظیمی وجود داشته که برای رصد ستارگان و سیارات استفاده میشده و به این منظور درجه بندی‌های ۳ درجه به ۳ درجه روی شعاع‌ها و محیط دایره کف که ابزارها و نشانه‌ها روی آن قرار میگرفته وجود داشته است. این درجه بندی روی دیوار داخلی استوانه‌ای که از توالی دو طبقه پنجره‌های طاق دار تشکیل شده بوده نیز وجود دارد.

الغ بیگ

تمامی مجموعه از آجر پخته ساخته شده بوده و با نقشهای هندسی از آجر ولعاب و معرق های کاشی تزیین شده بوده است. به گفته عبدالرزاق سمرقندی احتمالاً باید سطح دیوارهای زاویه یاب و صفحه خورشیدی با طرح‌هایی از نه آسمان هفت سیاره و تعیین درجه دقیقه ثانیه و دهم ثانیه ستارگان ثابت و کرهٔ خاکی با هفت اقلیم کوهستان‌ها و دریاها و صحراهایش پوشیده شده بوده است.

الغ بیگ

در زمان اُلُغ‌بیگ دیوارهای مجاور با سنگ مرمر صیقلی شده سنگ فرش شده بودند

از شهر سمرقند باید رفت بیرون. چهار کیلومتر توی جاده تاشکند که برویم، میدان سرسبزی است که در آن مجسمه الغ‌بیگ به حالت ایستاده و تمام‌قامت در حالتی که دست در زیر محاسن گذاشته و سخت به تفکر فرو رفته، دیده می‌شود. اینجا محل رصدخانه معروف اوست.میدان را که دور بزنیم، پشت میدان، پله‌های سنگی ما را به موزه کوچک دوطبقه‌ای می‌رساند که به نام الغ‌بیگ است. در آنجا وسایل مختلفی به نمایش گذاشته شده که شامل ابزارآلات ستاره‌شناسی و نجوم، رمل و اسطرلاب با تصاویر و بیوگرافی دانشمندانی همچون خواجه نصیرالدین طوسی، ابن سینا، قوشچی، الغ‌بیگ، عمر خیام بر تابلوها که در داخل ویترین‌هاست. وجه اشتراک همه این موضوعات متفرقه، یک چیز است؛ عشق به نجوم و ستارگان.

الغ بیگ

الغ بیگ

الغ بیگ

الغ بیگ

الغ بیگ

الغ بیگ


الغ بیک به طبیعت و موسیقی علاقه خاص داشت و شـعر نیز می سـرود. امیر علی شـیر نوایی در مجالس النفایس و ابوطاهر خواجه در اثر ثمریه نمونه یی از اشـعار او را آورده اسـت. در مورد موسیقی نیز تالیفی دارد. در زمان الغ بیک آثار زیادی از عربی و فارسی به ترکی  ترجمه گردیده اسـت؛ و.در کتابخانه های او در بیشـتر از 1500 جلد کتاب موجود بود.

در اکادمی الغ بیک از طرف غیاث الدین کاشی کسـر اعشـاری اختراع گردید که بعد از گذشـته 150 سـال دانشـمندان اروپا به کشـف آن موفق گردیدند. اندازه سـاین یک زاویه را الغ بیک و کاشـفی و همچنین معادله یک مجهوله درجه سـه و قیمت پای را تا 17 رقم اعشـاری کشـف نموده اند. ایشـان به خاطر کشـف راز ها ی کاینات با تجهیزات مکمل رصدخانه اعمار نمود.

الغ بیگ

با وجود نبود آلات متکامل و پیشـرفته با اسـتفاده از رصدخانه حرکات آفتاب و مهتاب را حسـاب نمود که با محاسـبات امروزی فرق اندک دارد.این تفاوت در درجه نیسـت و فقط در دقیقه و ثانیه فرق ناچیز دیده می شـود. و حسـاب سـال و تاره الغ بیک با حساب حاضر بسـیار نزدیک اسـت.

الغ بیگ
تمبر صادر شده الغ بیگ و رصدخانه وی توسط اتحادیه جماهیر شوروی

با گذشـت زمانی بعد از وفات این دانشـمند بزرگ اثر پر بهایش مشـهور به « زیج گوگانی » در دنیای مدرن اروپا راه یافت و از طرف گریوس آماده چاپ گردید. در سـال 1643 از طرف یونورسـیتی آکسـفورد چاپ گردید. این اثر گرانقدر در سـال 1690 در پولند و در سـال 1611 ـ 1678 بنام « اطلس سـتاره های آسـمان » به زبان لاتین به نشـر رسـید. دانشـمندان شـرق شـناس انگلیسی ژ.دلیمبر ( قرن 19 ) سـتاره شـناس آلمانی، ل.سـدی قرن 19 ، ک.پتربی ( 1806 ـ 1880 ) سـتاره شـناس آلمانی ک.پروکیلن ( 1868 ـ 1956 ) آلمانی و دیگران در مورد اثر زیج گورگانی تحقیقاتی نمودند. و زیج گورگانی به زبان های مخلتف جهان در اروپا و قطعه آمریکا و در شـهر های مختلف چاپ گردیده اسـت.

الغ بیگ

تمبر یادبود الغ‌بیگ و رصدخانه وی- انتشار در سال ۱۹۸۳ - ترکیه

دانشـمندان زیاد کشـور های ترکیه، ایران، افغانسـتان، هندوسـتان و اروپا از اصول تحقیقات الغ بیک ضمن سـمینار ها و کنفرانس ها برگذار می نمایند، که در سـال 1375 م در مزار شـریف نیز سـمینار در هوتل ترابی برگذار گردید و به این مناسـبت لیسـه خراسـان به نام لیسـه الغ بیک نام گذاری گردیده بود که در سـال 1382 م. دو باره نام آنرا حذف نموده و لیسـه را به نام شـخص دگری گذاشـتند.

الغ بیگ

تمبر یادبود الغ‌بیگ - انتشار در سال ۱۹۹۴ - ازبکستان

 سـالانه هزاران جهانگرد از رصدخانه دانشمند شخیص ایرانی  بالاخص افتخار بزرگ دیار عالم خیز زنجان در سمرقند کشور ازبکستان بازدید می نمایند و
توجه سـیاحان و جهان گردان را به خود جلب نموده اسـت.

:: مرتبط با:
:: برچسب‌ها: الغ بیگ , دانشمند , پادشاه , مفاخر آذربایجان , مفاخر زنجان , سمرقند , ازبکستان ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
قربانی ینگی اسپیران یکشنبه 26 بهمن 1393 01:12 ب.ظ
سلام
درود بر دنیز عزیز

خیلی معرفی خوبی بود با این معرفی های تاریخی ومشاهیر معلوم وبه یقین شهر زنجان یکی از تاریخی ترین وباقدمت ترین شهر کشور عزیزمان است
خوش به سعادتتان

ممنون از زحمات شما
دنیز پاسخ داد:
سلام خیلی ممنونم جناب قربانی
از حضورتون سپاسگذارم
ازدیار خراسان شنبه 25 بهمن 1393 10:24 ب.ظ
خوشا زنجان دیار شیر مردان
که شهر با صفا ،شهر حکیمان
چه زیباشهر که هر گوشه اش گلستان
که عطر و بوی گلهایش بود درمان یاران
سلام و عرض ادب به دیار زنجان ودنیز مهربان
دنیز پاسخ داد:
سلام بی نهایت سپاسگذارم استاد عزیز جناب سحرخیز
حضور شما هرزمان صفابخش وبلاگ من بوده و هست
حسین شنبه 25 بهمن 1393 12:51 ب.ظ
چوخ گوزل یورولمیاسان
دنیز پاسخ داد:
ممنونام
تبریز ویکی لینکلر - tabrizlinks پنجشنبه 23 بهمن 1393 11:23 ب.ظ
سلام
زنجانادا قار یاغیپ؟
از بازیگران و خوانندگان معروف زنجان هم معرفی داشته باشید یاشا ...
دنیز پاسخ داد:
سلام بلی بورانیدا قار آغارتدی بوگون چوخ صفالییدی
چشم در فرصت مناسب حتما
پنجشنبه 23 بهمن 1393 12:13 ق.ظ
ازدیار خراسان چهارشنبه 22 بهمن 1393 10:36 ب.ظ
غربتِ تو شرق را شروع می کند

صبحِ مشهد از دلت طلوع می کند

زائری نمازِ تا ابد شکسته را

با دلی شکسته تر رکوع می کند

عشق توی کفشداری ات نشسته است

آمده به خانه ات دخیل بسته است

هرکجایِ این حیاطِ پرکبوترت

کیسه هایِ دانه ی زنانِ خسته است

غربِ کشورم به تو غریب می شود

دوری ات برای من عجیب می شود

مثلِ حسِّ هشتمی درونِ قلبِ من

عاقبت به دست خود صلیب می شود

مشهد از برای تو بقیع می شود

از تمامِ شهرها وسیع می شود

مهــرِ تو درونِ صندوقی نمی شود

آخر الزمانمان سریع می شود

سلام ودرود خدا بر دنیز عزیز بزرگوار

ایام ا... بر شما مبارک
دنیز پاسخ داد:
سلام خیلی ممنون من هم خدمت شما تبریک عرض میکنم
شادی چهارشنبه 22 بهمن 1393 05:57 ب.ظ
سلام دنیز جان .مطلب خیلی جالب وپر محتوائی بود .چوخلی فایدالاندیم. اللره ساغلیق.
دنیز پاسخ داد:
سلام شادی جان چوخ ساغول
مریم سه شنبه 21 بهمن 1393 03:18 ب.ظ
سلام عزیزم خیلی جالب بود زنده باشی

منم با معرفی دیدنی های شهر کرمانشاه برزوم
دنیز پاسخ داد:
سلام مرسی
محمد سه شنبه 21 بهمن 1393 12:14 ب.ظ
سلام دوست عزیز. از حضور سبزتان ممنونم. وبلاگتون بسیار مفید و خوب است. قابل بودیم به جمع دوستان بیفزایید و خبر دهید.
دنیز پاسخ داد:
سلام ... با کمال میل
پویا یکشنبه 19 بهمن 1393 10:07 ب.ظ

امشب از آسمان دیده‌ی تو
روی شعرم ستاره می‌بارد
در زمستان دشت کاغذها
پنجه‌هایم جرقه می‌کارد ..


شعر دیوانه‌ی تب‌آلودم
شرمگین از شیار خواهش‌ها
پیکرش را دوباره می‌سوزد
عطش جاودان آتش‌ها ..

آری آغاز دوست داشتن است
گرچه پایان راه ناپیداست
من به پایان دگر نیندیشم
که همین دوست داشتن زیباست ..{ فروغ فرخزاد }
دنیز پاسخ داد:
تورک یکشنبه 19 بهمن 1393 12:04 ق.ظ
دنیز باجی من آپم گلین یاشا
دنیز پاسخ داد:
تورک یکشنبه 19 بهمن 1393 12:02 ق.ظ
یاشا باجی دنیز چوخ یاشا یاشاسین نوه تیمور یاشاسین دانشمند دیار آزربایجان و زنجان یا زنگان یاشاسین الغ بیگ دانشمندی یاشاسین چوخ یاشاسین آزربایجان افتخار می کند به دانشمندان خود مان یاشا
دنیز پاسخ داد:
ممنون قارداش ... یاشیاسیز
ازدیار خراسان شنبه 18 بهمن 1393 09:34 ب.ظ
امام صادق (علیه السلام) :
چهار خصلت است که انسان بواسطه آنها آقایی پیدا می کند
عفت ، ادب ، سخاوت وخرد
الاختصاص،ص244
سلام و عرض ادب دنیز بزرگوار
دنیز پاسخ داد:
سلام از ماست
بسیار ممنونم
کیان شنبه 18 بهمن 1393 03:25 ب.ظ
سلام دوست عزیز به بلاگم دعوتید بهم سر بزن منتظرم
دنیز پاسخ داد:
قدرت شنبه 18 بهمن 1393 01:55 ب.ظ
سلام

حؤرمتلی دنیز باجیم

اللریز آغریماسین بو دیرلی بیلگیلره گؤره
دنیز پاسخ داد:
سلام چوخ تشککورلر
kian جمعه 17 بهمن 1393 10:18 ب.ظ
سلام دوست عزیز یا مطلبی از زنجان اپم منتظر شما در بلاگم هستم
دنیز پاسخ داد:
ممنون از شما
قلتوقی جمعه 17 بهمن 1393 03:14 ب.ظ
سلاملار اولسون عزیز و حرمتلی استادین محضرینه - اللریز هئچ آغریماسین بو یازیغیزدا قاباغکی یازغبلاریز تکین چوخ فایدالی و گوزلیدی - منده بو عالیمی تزه تانیدیم و چوخلی اطلاعات کسب اله دیم - یورولمویاسیز و آرزو ایلیرم الله گینه بو مسافرت لردن جنابیزا قسمت ایلیه و بیزلرده بو سوغاتلارینان فایدالاناخ همیشه شاد یاشییاسیز
دنیز پاسخ داد:
سلام استاد شرمنده ائله میین من استادلیغا لایق دئیرم . چوخ ساغولون . بو شکیللری آیری سایتلاردان فراهم ائله میشم ... باخیشیزدان تشککور ائلیرم
یوسف جمعه 17 بهمن 1393 02:22 ب.ظ
ممنون از حضور سبزتون. از اینکه با معرفی شخصیتها و دانشمندان بزرگ زنجان باعث افزایش اطلاعات و آگاهی های مردم این مرزو بوم میشوید صمیمانه سپاسگدارم.
دنیز پاسخ داد:
بسیار ممنونم
ماه خراسان جمعه 17 بهمن 1393 10:45 ق.ظ
سلام و درود
نمی دانم بااز چه زبانی از این همت عالی شما تشکر کنم؟حیرت زده شدم هم از گزارش شما هم از دانش عظیمی که در این سرزمین وجود داشته.
در پناه خدا
دنیز پاسخ داد:
سلام زنده باشید ، وطن ما از این دست افتخارات در دل خود زیاد داره فقط باید جستجو کرد چون توجهات کم هست
خیلی متشکرم
رعنا جمعه 17 بهمن 1393 10:34 ق.ظ
سلام دنیز جان
عزیزم ممنوم
همیشه واقعا برام شوق اوره که انقدر به شهر ودیارت اهمیت میدی و معرفیش میکنی اونم انقدر زیبا
دنیز جان تا زمانی که ادرس وبم تغییر کنه همچنان اپ نیستم ولی میام بهت سر میزنم
ایللر بویی ساغ سلامت یاشا عزیزیم
دنیز پاسخ داد:
سلام مرسی رعنا جان ، صرفاً به جهت علاقه به شهرم هست
چوخ ساغول
ابهر.زنجان جمعه 17 بهمن 1393 04:45 ق.ظ
گوزلی دی وطنداش.
اولین بارومودوکی آدونو اشیدیردیم

بوجور یازماخلار ایندی چوخ یاخچودو.نیه کی بیر عیدده ایستمیللر مردم بوجور آداملارو(ترک لره,)تانیه لر.

ساقول
دنیز پاسخ داد:
زنگان استانیندا بویوک اینسانلار واریدی و ایندی ده یاشاییلار و بیزه وظیفه دی تانیتدیراق
تشککور ائلیرم
زیبایی های آذربایجان پنجشنبه 16 بهمن 1393 10:15 ب.ظ
سلام...

خیلی عالییی و پر افتخار...

ممنون دنیز عزیز
دنیز پاسخ داد:
سلام پریسا جان خیلی ممنونم ازشما
علی واحدی پنجشنبه 16 بهمن 1393 06:14 ب.ظ
سلاملار وسایقلار
خوش گوردوک
باش چکدیزه گوره منت دارم.
هرزمان سیزین وب باش چکنده حقیقتن زنگان اوچون اورگیم چیرپینیر.
دنیز پاسخ داد:
ممنون باخیشیزدان
باریش پنجشنبه 16 بهمن 1393 04:29 ب.ظ
سلاملار
چوخ گؤزل بیر یازیدی.آذربایجان و زنجانین باشین اوجالدان بیر تاریخی اینسانی جاوانلاریمیزا تانیتدیردیغینا گؤرا سیزه میننتدارام.
یاشا
دنیز پاسخ داد:
سلام استاد تشککور ائلیرم سیزین لوطفوز وار
khodai پنجشنبه 16 بهمن 1393 03:00 ب.ظ
زندگی رسم خوشایندی است.
زندگی بال و پری دارد با وسعت مرگ،
پرشی دارد اندازه عشق.
زندگی چیزی نیست ، که لب طاقچه عادت از یاد من و تو برود.
.......
زندگی "مجذور" آینه است.
زندگی گل به "توان" ابدیت،
زندگی "ضرب" زمین در ضربان دل ما،
زندگی "هندسه" ساده و یکسان نفسهاست.... سهراب سپهری
دنیز پاسخ داد:
خیلی زیبا
khodai پنجشنبه 16 بهمن 1393 02:59 ب.ظ
سلام....عااااااااااااالی
دستتون درد نکنه...درود بر مردم ترک
یاشاسین دنیز
دنیز پاسخ داد:
سلام دوست عزیز
سیزده یاشیاسیز
امیرحسین پنجشنبه 16 بهمن 1393 02:00 ب.ظ
سلام
من به عنوان یه زنجانی ایشونو نمیشناختم
شاید فقط اسمش برام آشنا بود...
حیف واقعا

ممنونم از وبلاگ عالی تون
اگه با تبادل لینک موافقید خبر بدید. ممنونم
دنیز پاسخ داد:
سلام بله جای بسی افتخار هست
ممنون
میم-ش-میم پنجشنبه 16 بهمن 1393 09:10 ق.ظ
این مطلبتون واقعا عالیه .....از خدا خواستم که در زندگی تون موفق باشین
دنیز پاسخ داد:
خیلی ممنون , شما هم همینطور
تبریز ویکی لینکلر - tabrizlinks چهارشنبه 15 بهمن 1393 11:11 ب.ظ
سلام
واقعا جالبه یه پادشاه اونم دانشمند اونم ستاره شناس و از اون مهمتر یک پادشاه ترک زنجان...
بنظرم مردم سرزمین این پادشاه خوشبخت ترین هستن چون مرد بزرگی براشون تصمیم میگیره...

شاه اسماعیل صفوی ترک هم هنرمند بوده واقعا افتخار هست...

جالبه اصلا اینها کسی معرفی نمیکنه تو رسانه ها تا بشناسیم مرسی از شما...
دنیز پاسخ داد:
سلام مرسی از توجهتون
توركجه طنزلر چهارشنبه 15 بهمن 1393 10:57 ب.ظ
سلام قارداش مطالبیز همیشه دیرلی دیر. یاشایسیز
دنیز پاسخ داد:
سلام ساغولاسیز
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 31 تا 60