تبلیغات
زنجان توریسم - الغ بیگ
 
با سلام حضور دوستان عزیز
بسیار مفتخرم که در این وبلاگ به خدمتی هرچند ناچیز در بیان ، معرفی و شناساندن استان زیبایم زنجان که پنجره ای رو به دیدگان شما عزیزان است، برآمدم . موفقیت روزافزون شهر عزیزم زنجان در مسیر توسعه و ارتقاء قابلیتهای گردشگری آن امید و آرزوی همه ی مردم این دیار است . صمیمانه پذیرای حضور پرمحبت شما بزرگواران هستم .

  :: مدیر وب سایت : دنیز
» تعداد مطالب :
» بازدید امروز :
» بازدید کل :

 اینستاگرام زنجان توریسم

 لنزور زنجان توریسم

 شهرداری زنجان

 نرم افزار اندرویدی گردشگری استان زنجان

تخفیف های زنجان

 بنیاد ازدواج کوثر زنجان

زنجانت

آذربایجان

تبریز ویکی لینکلر

زنجانم

انجمن کلیوی زنجان

موسسه خیریه روزبه

مهرانه

راهنمای برتر زنجان

عصر زنجان

کانون وبلاگ نویسان جوان زنجان

 مهر زنجان

   دیوار

 شیپور

 نسیم زنجان

   

الغ بیگ
چهارشنبه 15 بهمن 1393 ساعت 08:30 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست دنیز | نظرات()

اُلُغ بیگ

پادشاه دانشمند از دیار زنجان

الغ بیگ

 ( 795 تا 853 هجری قمری / 772  تا 828 هجری خورشیدی /1393  تا 1449  میلادی)
اینها سالشمار عمر الغ‌بیگ میرزا است که در سلطانیه زنجان به دنیا آمده است

وی فرزند شاهرخ  و نوه تیمور از پادشاهان تیموری ایران بود.

او پادشاهی ستاره‌شناس ، ریاضی‌دان و اهل علم و ادب بود. او از عجایب تاریخ بشر است که در عین اینکه پادشاه بوده ، کتابش به نام" زیج الغ بیگ "  دقیق ترین تقویم اسلامی است و نامش در کره ماه در کنار
بزرگترین دانشمندان علم نجوم ثبت شده است .


مادرش گوهرشاد آغا از شاهزادگان ایرانی بود که بناهایی چون مسجد گوهرشاد را در مشهد ساخت و پدرش شاهرخ ، در تحکیم حکومت تیموری و رشد هنر در آن دوران و شکل گرفتن مکتب هرات بسیار موثر بود.


شاهرخ میرزا و گوهرشاد خاتون ، پسری را بزرگ کرده‌اند که الان اسمش روی یک حفره در کره ماه است، آن هم به پاس خدمات علمی متعددی که این پسر انجام داد و پیشرفت‌هایی که در دانش نجوم به دست آورد.

الغ بیگ

بقیه مطالب و تصاویر در

« ادامه مطلب »


الغ‌بیگ از همان کودکی مشغول یادگیری هنر و از جمله خوشنویسی شد. اما او هیچ وقت مثل برادرش بایسنقر در این هنر شهرتی به هم نزد. قرار بود شهرت جای دیگری سراغ او را بگیرد.
شاهرخ در ۸۱۱ به ماوراءالنهر لشکر کشید، خدایداد حاکم آنجا را کشت و خلیل سلطان پسر میرانشاه و نوه تیمور را پس از رهایی به ری فرستاد و
حکومت سمرقند را به اُلُغ‌بیگ داد

الغ بیگ

 الغ بیگ برخلاف فرمانروایان پیشین خویش، علاقه ای به جنگ و كشورگشایی نداشت و دوستدار علم و دانش و هنر بود. الغ بیگ دانشمندان علوم ریاضی، هندسه، نجوم، الهیات و هنرمندان خطاط، تذهیب گر، جلدساز، كتاب پرداز و شاعران و عارفان را از مناطق گوناگون به دربار خود در سمرقند دعوت كرد. خود نیز فقه، اصول، معانی و بیان، زبان، ریاضی و نجوم آموخت و قرآن مجید را در شش ماه حفظ كرد وی به شاعری نیز علاقه داشت، اما بیش از هر چیز دلباخته نجوم شد و این علم را نزد صلاح الدین موسی بن محمود، معروف به قاضی زاده رومی فرا گرفت.

الغ بیگ

الغ بیگ در سمرقند رصدخانه عظیم و مجهزی به نام رصدخانه الغ بیگ را برپا کرد و همراه با دانشمندان بزرگ آن زمان مانند غیاث الدین جمشید کاشانی مشغول رصد و تحقیقات علمی شد و با همکاری آنها زیجی را که شامل دقیق ترین جداول ستاره شناختی و مثلثاتی آن عصر بود پدید آورد که به زیج سلطانی معروف است .
زیج به کتاب‌هایی گفته می‌شود که موقعیت اجرام آسمانی را در آن درج می‌کردند. این کتاب‌ها شامل اطلاعاتی در مورد زمان طلوع و غروب خورشید، ماه و سیارات و ستاره‌های مشهور در روزهای مختلف سال و برای یک محل خاص بوده است که در قالب جدول‌هایی تنظیم می‌شد. جداول زیج برای دانستن موقعیت و رصد کردن اجرام سماوی، تعیین طول روز و شب، تهیه تقویم‌ها، جهت‌یابی و دیگر مقاصد اخترشناسی و نیز در طالع‌بینی کاربرد داشت.

الغ بیگ
که به خاطر آن اثر خود به صفت عالم سـتاره شـناس بزرگ جهانی شـناخته شـده اسـت.


الغ‌بیگ در ریاضیات مهارت داشت. محاسباتی برای به دست آوردن سینوس زاویه انجام داده و موفق شده است که سینوس یک درجه را با دقت یک بر 1012 حساب کند. معمولا الغ‌بیگ را یکی از ریاضی‌دانان برجسته قرون وسطی و دانشمندان علم نجوم به حساب می‌آورند.


الغ بیگ
تمبر یادبود الغ بیگ - ازبکستان

رصدخانه الغ بیگ در سمرقند

رصدخانه الغ بیگ در سمرقند توسط الغ‌ بیگ امیر تیموری ساخته شد. این رصد خانه بنا به عقیده بسیاری از کارشناسان یکی از بهترین رصدخانه‌های جهان اسلام و بزرگترین آنها در آسیای میانه  بوده است. بزرگترین ستاره شناسان آن عهد از جمله غیاث الدین جمشید کاشانی و علی قوشچی در این رصدخانه به تحقیق پرداخته‌اند.

ساخت رصدخانه در 823 شروع شد. پنج سال به طول انجامید و در 841 رصد اجرام آسمانی در آن انجام شد.

مدرسه الغ بیگ در سمرقند ازبکستان
الغ بیگ

الغ‌بیگ ستاره شناس بزرگ ، دانشگاهی در سال ۱۴۲۰ میلادی در سمرقند به اسم " مدرسه الغ بیگ " ایجاد نمود. این دانشگاه تبدیل به یک مرکز بزرگ علمی شد. الغ بیگ تنها از دانشمندان مشهور زمان و کسانی که خود در سطح اعلای علمی آنها اطلاع داشت برای تحقیق در این مدرسه دعوت کرد. در پر رونق‌ترین زمان، حدود ۶۰ تا ۷۰ محقق در این مدرسه مشغول تدریس بودند. در سال ۱۴۲۴، ایشان رصدخانه را جهت  کمک به رشته ستاره‌شناسی تاسیس نمود که ساخت آن بعد از پنج سال تکمیل شد. بیگ دانشمند و دستیار خود علی قوشچی را به مسئولیت رصدخانه انتصاب نمود. قوشچی تا کشته شدن الغ بیک مسئول این رصدخانه بود. از محققین دیگر این مرکز، قاضی زاده رومی بود که مسئول دانشگاه و رصدخانه بعد از علی قوشچی شد. رصد خانه از اواسط قرن پانزدهم رو به ویرانی نهاد و در حفاری‌ها بخشی از پی‌ها و بخش مدفون شدهٔ زاویه یاب را کشف شد.

الغ بیگ

رصدخانه در سال ۱۴۴۹ توسط متعصبین مذهبی تخریب گشت و در سال ۱۹۰۸ بود که توسط یک باستان شناس روسی " پاتکین " از طریق وقفنامه‌ای که محل دقیق رصدخانه را ذکر نموده بود کشف شد.

در حین کاوشهای باستانشناسی پاتکین یکی از وسایل نجومی رصدخانه را پیدا کرد، که قوسی برای معین نمودن ظهر است.

الغ بیگ

معماری رصد خانه الغ بیگ

الغ بیگ

الغ بیگ

الغ بیگ

این بنا به صورت مدور دو طبقه‌ای به قطر ۴۸ متری است که محورهای میانی آن دقیقاً با چهار جهت اصلی جغرافیایی روی نصف النهار سمرقند تطبیق می‌کند. تالارها ی کار در طبقه همکف و زاویه باب فخری برای رصد خورشید و ماه روی محور شمال-جنوب قرار دارد. نیمی از ساختار کمانی زاویه یاب در حفره‌ای در زیر زمین و نیم دیگر روی زمین و رو به جنوب قرار داشته.

الغ بیگ

صفحه خورشیدی (اعتدال) روی محور شرقی غربی ساخته شده بود که زاویه یاب حکم عقربه آن را داشته. در هر دو طبقه اسطرلاب‌های عظیمی وجود داشته که برای رصد ستارگان و سیارات استفاده میشده و به این منظور درجه بندی‌های ۳ درجه به ۳ درجه روی شعاع‌ها و محیط دایره کف که ابزارها و نشانه‌ها روی آن قرار میگرفته وجود داشته است. این درجه بندی روی دیوار داخلی استوانه‌ای که از توالی دو طبقه پنجره‌های طاق دار تشکیل شده بوده نیز وجود دارد.

الغ بیگ

تمامی مجموعه از آجر پخته ساخته شده بوده و با نقشهای هندسی از آجر ولعاب و معرق های کاشی تزیین شده بوده است. به گفته عبدالرزاق سمرقندی احتمالاً باید سطح دیوارهای زاویه یاب و صفحه خورشیدی با طرح‌هایی از نه آسمان هفت سیاره و تعیین درجه دقیقه ثانیه و دهم ثانیه ستارگان ثابت و کرهٔ خاکی با هفت اقلیم کوهستان‌ها و دریاها و صحراهایش پوشیده شده بوده است.

الغ بیگ

در زمان اُلُغ‌بیگ دیوارهای مجاور با سنگ مرمر صیقلی شده سنگ فرش شده بودند

از شهر سمرقند باید رفت بیرون. چهار کیلومتر توی جاده تاشکند که برویم، میدان سرسبزی است که در آن مجسمه الغ‌بیگ به حالت ایستاده و تمام‌قامت در حالتی که دست در زیر محاسن گذاشته و سخت به تفکر فرو رفته، دیده می‌شود. اینجا محل رصدخانه معروف اوست.میدان را که دور بزنیم، پشت میدان، پله‌های سنگی ما را به موزه کوچک دوطبقه‌ای می‌رساند که به نام الغ‌بیگ است. در آنجا وسایل مختلفی به نمایش گذاشته شده که شامل ابزارآلات ستاره‌شناسی و نجوم، رمل و اسطرلاب با تصاویر و بیوگرافی دانشمندانی همچون خواجه نصیرالدین طوسی، ابن سینا، قوشچی، الغ‌بیگ، عمر خیام بر تابلوها که در داخل ویترین‌هاست. وجه اشتراک همه این موضوعات متفرقه، یک چیز است؛ عشق به نجوم و ستارگان.

الغ بیگ

الغ بیگ

الغ بیگ

الغ بیگ

الغ بیگ

الغ بیگ


الغ بیک به طبیعت و موسیقی علاقه خاص داشت و شـعر نیز می سـرود. امیر علی شـیر نوایی در مجالس النفایس و ابوطاهر خواجه در اثر ثمریه نمونه یی از اشـعار او را آورده اسـت. در مورد موسیقی نیز تالیفی دارد. در زمان الغ بیک آثار زیادی از عربی و فارسی به ترکی  ترجمه گردیده اسـت؛ و.در کتابخانه های او در بیشـتر از 1500 جلد کتاب موجود بود.

در اکادمی الغ بیک از طرف غیاث الدین کاشی کسـر اعشـاری اختراع گردید که بعد از گذشـته 150 سـال دانشـمندان اروپا به کشـف آن موفق گردیدند. اندازه سـاین یک زاویه را الغ بیک و کاشـفی و همچنین معادله یک مجهوله درجه سـه و قیمت پای را تا 17 رقم اعشـاری کشـف نموده اند. ایشـان به خاطر کشـف راز ها ی کاینات با تجهیزات مکمل رصدخانه اعمار نمود.

الغ بیگ

با وجود نبود آلات متکامل و پیشـرفته با اسـتفاده از رصدخانه حرکات آفتاب و مهتاب را حسـاب نمود که با محاسـبات امروزی فرق اندک دارد.این تفاوت در درجه نیسـت و فقط در دقیقه و ثانیه فرق ناچیز دیده می شـود. و حسـاب سـال و تاره الغ بیک با حساب حاضر بسـیار نزدیک اسـت.

الغ بیگ
تمبر صادر شده الغ بیگ و رصدخانه وی توسط اتحادیه جماهیر شوروی

با گذشـت زمانی بعد از وفات این دانشـمند بزرگ اثر پر بهایش مشـهور به « زیج گوگانی » در دنیای مدرن اروپا راه یافت و از طرف گریوس آماده چاپ گردید. در سـال 1643 از طرف یونورسـیتی آکسـفورد چاپ گردید. این اثر گرانقدر در سـال 1690 در پولند و در سـال 1611 ـ 1678 بنام « اطلس سـتاره های آسـمان » به زبان لاتین به نشـر رسـید. دانشـمندان شـرق شـناس انگلیسی ژ.دلیمبر ( قرن 19 ) سـتاره شـناس آلمانی، ل.سـدی قرن 19 ، ک.پتربی ( 1806 ـ 1880 ) سـتاره شـناس آلمانی ک.پروکیلن ( 1868 ـ 1956 ) آلمانی و دیگران در مورد اثر زیج گورگانی تحقیقاتی نمودند. و زیج گورگانی به زبان های مخلتف جهان در اروپا و قطعه آمریکا و در شـهر های مختلف چاپ گردیده اسـت.

الغ بیگ

تمبر یادبود الغ‌بیگ و رصدخانه وی- انتشار در سال ۱۹۸۳ - ترکیه

دانشـمندان زیاد کشـور های ترکیه، ایران، افغانسـتان، هندوسـتان و اروپا از اصول تحقیقات الغ بیک ضمن سـمینار ها و کنفرانس ها برگذار می نمایند، که در سـال 1375 م در مزار شـریف نیز سـمینار در هوتل ترابی برگذار گردید و به این مناسـبت لیسـه خراسـان به نام لیسـه الغ بیک نام گذاری گردیده بود که در سـال 1382 م. دو باره نام آنرا حذف نموده و لیسـه را به نام شـخص دگری گذاشـتند.

الغ بیگ

تمبر یادبود الغ‌بیگ - انتشار در سال ۱۹۹۴ - ازبکستان

 سـالانه هزاران جهانگرد از رصدخانه دانشمند شخیص ایرانی  بالاخص افتخار بزرگ دیار عالم خیز زنجان در سمرقند کشور ازبکستان بازدید می نمایند و
توجه سـیاحان و جهان گردان را به خود جلب نموده اسـت.

:: مرتبط با: مشاهیر و مفاخر ,
:: برچسب‌ها: الغ بیگ , دانشمند , پادشاه , مفاخر آذربایجان , مفاخر زنجان , سمرقند , ازبکستان ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نیاز اوزبیک دوشنبه 25 بهمن 1395 04:28 ب.ظ
یشنگ آرقاداشلریم. یاشاسین تورک ملتی❤
دنیز پاسخ داد:
ساغولاسیز
سحر موسوی - سفری دیگر یکشنبه 30 فروردین 1394 03:54 ب.ظ
ُسلام
با افتخار لینک شدید.
مستدام باشید.
دنیز پاسخ داد:
سلام . منم با افتخار وبلاگ شما رو لینک کردم .مرسی
امیر سه شنبه 25 فروردین 1394 01:23 ب.ظ
سلام
این غار همون غاریه که با غار علیصدر همدان مرتبطه؟
دنیز پاسخ داد:
سلام ... بله اما فقط غارنوردان این احتمال رو داده اند
جغرافیا از نو جمعه 21 فروردین 1394 09:15 ب.ظ
سلام
چقدر زیبا و خارق العاده است رصدخان این مرد حکیم و دانشمند. ممنون که به خوبی و زیبایی رصدخانه الغ بیگ و کار او را به تصویر کشیده اید. اَل قولوز آغریماسین.

خیلی خیلی از مطالب خوب و تصاویر ناب تان لذت بردم. اجرتان با خدا و نیکان علم و ادب باشد. ساغ اولاسیز.
دنیز پاسخ داد:
سلام ممنون از حسن توجهتون
حسین واحدی جمعه 7 فروردین 1394 07:37 ب.ظ
سلاملار
یئنی ایلینیز مبارک اولسون
گلن گونلرینیز خئیرلی برکتلی اولسون انشاالله
دنیز پاسخ داد:
سلام ممنونام ... سیزینده بایرامیز موبارک اولسون
فاطمه دوشنبه 3 فروردین 1394 10:55 ق.ظ
سال نو مبارک........
هرروزتان نوروز.........نوروزتان پر از بوی خدا.....
ممنون میشم از حضورتون تو وبلاگم
دنیز پاسخ داد:
مرسی منم حضور شما تبریک میگم
چشم
khodai پنجشنبه 28 اسفند 1393 02:23 ق.ظ
پروردگارا ، در این روزهای پایانی سال
به خواب عزیزانمان آرامش ، به بیداریشان آسایش ، به زندگیشان عافیت
به عشقشان ثبات ، به مهرشان وفا ، به عمرشان عزت
به رزقشان برکت ، و به وجودشان صحت عطا بفرما ، آمین
سال نو بر شما مبارک
دنیز پاسخ داد:
سال نو شما هم مبارک ... مرسی
پنجشنبه 28 اسفند 1393 02:22 ق.ظ
پروردگارا ، در این روزهای پایانی سال
به خواب عزیزانمان آرامش ، به بیداریشان آسایش ، به زندگیشان عافیت
به عشقشان ثبات ، به مهرشان وفا ، به عمرشان عزت
به رزقشان برکت ، و به وجودشان صحت عطا بفرما ، آمین
سال نو بر شما مبارک
دنیز پاسخ داد:
زادچهر پنجشنبه 28 اسفند 1393 01:24 ق.ظ


پیشاپیش عیدتون خجسته باددعوتید به خوندن دعای فارسی سره سال تحوبل


دنیز پاسخ داد:
سال نو بر شما هم مبارک
مرسی
میلاد دوشنبه 25 اسفند 1393 11:27 ب.ظ
سلام دنیز چوووخ گوزلی دی
عکسایه زیبایی بودن
دنیز پاسخ داد:
سلام چوخ ممنونم
مریم پنجشنبه 21 اسفند 1393 10:34 ب.ظ
نگران فردایت نباش!

ما اولین بار است که بنــدگی میکنیم

ولی ...
.
.
او قـرن هاست که ،

خـدایی میکند.با معرفی رودسر گیلان بروزم
دنیز پاسخ داد:
ممنون چشم
ع-نصیری دوشنبه 18 اسفند 1393 02:50 ق.ظ
باسلام و خداقوت به به شما«دنیز»عزیز.
پایگاهزیبای اطلاع رسانی ازمفاخیر استانی (راکه خدمت شایسته و مستوجب تقدیر است)، به افتخار لینک کردم.موفق باشید.
دنیز پاسخ داد:
سلام... حضورتون باعث مباهات هست خیلی ممنونم . وبسایت ارزشمند شما هم لینک شد
حسین یکشنبه 17 اسفند 1393 10:43 ق.ظ
پرنده باش، دل آسمان برای تو تنگ است
اگرچه آنچه به راه تو دوخته ست، تفنگ است

نترس، اهلی دنیا نشو، به خاک نشستن
برای آن که دلش رنگ آسمان شده، ننگ است

همین نشانه ی خوبی ست از شکست نخوردن
همین که با تو زمانه هنوز بر سر جنگ است

کسی به کشتی در گل نشسته، چشم ندارد
همیشه شیشه ی عمر قطار، مقصد سنگ است

پرنده باش و بپر، فارغ از مسیر و رسیدن
همین پریدنت ای جرأت دوباره، قشنگ است ...

دنیز پاسخ داد:
خیلی زیباست ممنونم
حسین پنجشنبه 14 اسفند 1393 05:53 ب.ظ
شهادت بانوی دو عالم رابه شماوتمامی مسلمین جهان
تسلیت عرض می نمایم

دنیز پاسخ داد:
مرسی
زنگانلی چهارشنبه 13 اسفند 1393 11:19 ب.ظ
سلاملارسیز عزیز دوشونجکلی دنیز باجیما استرم بو یارتمش سایتزاکوره تشککورلرمی بیلدیرم وانجاق دیه بیلم بو دانشمندلر بیزه چوخ افتخاردیلار یاشاسین تورکلری یاشاسین ازربایجان
دنیز پاسخ داد:
سلام باخیشیزدان تشککور ائلیرم , ساغولاسیز
ازدیار خراسان چهارشنبه 13 اسفند 1393 02:22 ب.ظ
غُربت آبادِ دیار آشناییها، بقیع!
همدم دیرینه غم هاى ناپیدا بقیع!
در تو حتّى لحظه ها هم بى قرارى مى کنند
اى تمام واژه هاى درد را معنى، بقیع!
سلام و عرض ادب ،دنیز بزرگوار
ایام شهادت بی بی دو عالم، حضرت فاطمه سلام الله علیها را به شما و همه شیفتگانآن حضرت تسلیت عرض می کنم.
از لطف و بزرگواریتون سپاسگزارم.
دنیز پاسخ داد:
سلام بسیار ممنونم . من هم ایام فاطمیه رو تسلیت عرض میکنم .
علی واحدی یکشنبه 10 اسفند 1393 08:01 ب.ظ
سلام
خوش گوردوک
چوخ فایدالی یازیب سان یاشا.
منده بو شعر نه تقدیم ائلیرم.و منه باش چکیب تورکمن سئونج موزیکین دانلود ائله.
---------------------
سحر آچیلاندا اوجا داغلارا

گول دوشونده آنام یادیما دوشدو

قولاغیما حزین بیر لایلا سسی

یاتیشاندا ،آنام یادیما دوشدو

سهمیمده جانلاندی آنامین اونو

دومان کیمی آلدی یولار اوستونو

باجی –قاداشیلا گوروشن گونو

سئویننه آنام یادیما دوشدو

آنالار اوغلون سئور قوجاقلار

گولور خیالیما همین بو چاغلار

دویوشوب دئیشیر دجیل اوشاقلار

دیلی شیرین آنام یادیما دوشدو

گوزلریم گورنده چمنی گولو

آنیرام یایلاقدا شئهلی سونبولو

یازین قارانقوش ،بیر ده بولبولو

اوتوشنده آنام یادیما دوشدو

بالا چاغیراندا مئشه ده علیک

قوحا شمشیر دینلر الینده چلیک

قوشولوب قارتالا قایادا ککلیک

سسلشنده آنام یادیما دوشدو
دنیز پاسخ داد:
سلام ممنونم
قلتوقی شنبه 9 اسفند 1393 10:57 ب.ظ
سلام - واقتیز خیر اولسون - بیلمه دیم گون هایاننان چیخمیشدی دونن شبکه اشراق بیر فیلم سینمایی ترکی دیلینده پخش ائله دی " آنا یوردوم " آدیندا ... بیلمه دیم باخا بیلدیز یا یوخ ؟
دنیز پاسخ داد:
سلام جناب قلتوقی . تاسفله فرصت اولمیوب ...
امید (پدیده) مینودشت شنبه 9 اسفند 1393 10:49 ب.ظ
ضمن عرض سلام حضور همه دوستان تلاشگر در این وبسایت وزین ،همکاری،تبادل اطلاعات و مطالب با شما عزیزان مایه مباهات ماست.سایت امید مینودشت(پدیده) افتخار دارد که لینک سایت شما را در قسمت پیوندها قرار دهد.خوشحال می شویم اگر آدرس سایت ما را در سایتتان درج نمایید./باسپاس/ضمنا در صورت اقدام اطلاع رسانی فرمایید.
www.omid-fc.com


با سلام.شرکت تعاونی خدمات ورزشی و گردشگری پدیده مینودشت در استان گلستان با جاذبه های زیبا ی گردشگری و ورزشی با امکانات ویژه ،اماده میزبانی شما در استان 4فصل گلستان و شهرستان مینودشت میباشد.خوشحال خواهیم شد قدوم با صفای تان را سرمه چشمانمان کنید.شعار ما صداقت در گفتار و کردار است.منتظر نظر شما و حضور گرمتان هستیم.ضمنا در خصوص همکاری بیشتر و تبادل ورزشکاران مستعد در خدمت هستیم.
برای اطلاع بیشتر به سایت www.omid-fc.com مراجعه فرمایید.شماره تماس 09118732643
ازدیار خراسان سه شنبه 5 اسفند 1393 08:39 ب.ظ
خاک پای زائر شاه خراسان میشوم
یارضا میگویم و آیینه بندان میشوم
پنجره فولاد او را در بغل حس میکنم
هر زمان دلتنگ عطر و بوی باران میشوم
سلام و عرض ادب بر دنیز بزرگوار
دنیز پاسخ داد:
سلام جناب سحرخیز ممنون از لطف شما
امیرحسین (زنجان عطر) یکشنبه 3 اسفند 1393 12:24 ب.ظ
سلام با افتخار لینک شدید

اگه دوست داشتید منو لینک کنید
دنیز پاسخ داد:
سلام مرسی من هم وبلاگ شما رو لینک کردم
کیان یکشنبه 3 اسفند 1393 11:29 ق.ظ
سلام دوست عزیز آپم بهم سر بزن
دنیز پاسخ داد:
سلام ...
شادی شنبه 2 اسفند 1393 09:23 ب.ظ
سلاملار عزیز دوستوم دنیزجان.
زنجاندان نه خبر ؟ اوردا دا قاریاغیپ؟ بوراکی بیر گوزل قار یاغیبدی وبورانین طبیعتینی گورللندیریپ. چوخ یئوینمیشم دونن وبوگونی...
دنیز پاسخ داد:
سلام شاد جان ممنونام
بلی چوخ گوزل غار یاغیپ بو نئچه واقتی یوللار باغلیدی حالی حاضیرده
حسین شنبه 2 اسفند 1393 05:49 ب.ظ
الاای برف !
چه می باری براینت دنیای ناپاکی ؟
براین دنیاکه هرجایش ردپاازخبیثی است
مبارای برف !
توروح آسمان همراه خودداری
توپیوندی میان عشق وپروازی
توراحیف است باریدن به ایوان سیاهی ها
توکه فصل سپیدی راسرآغازی
مبارای برف!!!!!!
دنیز پاسخ داد:
ای بابا بذارید بباره !!
تورک شنبه 2 اسفند 1393 04:24 ب.ظ
آنادیلی سیزت تبریک الیرم یاشاسین آنادیلی
دنیز پاسخ داد:
تبریکلر
میلاد جمعه 1 اسفند 1393 11:26 ق.ظ
سلاممم چوخ ممنون قشحی دی یاشاسین
ممنون که آشنامون میکنین با بزرگامون
دنیز پاسخ داد:
سلام واراولاسیز
میلاد جمعه 1 اسفند 1393 11:26 ق.ظ
شب است کلنجار میروم...
با خودم با دلتنگیهایم...
با قلب له شده ام...
با غرور شکسته ام...
سراغش را بگیرم....نگیرم
بگیرم....نگیرم
نزدیک صبح است...
دل رابه دریا زدم...
مشترک مورد نظر درحال مکالمه میباشد...!!!
ازدیار خراسان چهارشنبه 29 بهمن 1393 01:17 ب.ظ
سلام بر تو ای چشمه ی یقین!
سلام بر تو ای آیت مبین!
سلام بر تو ای حصن حصین!
سلام بر تو ای شور آفرین!
سلام بر تو ای وارث آدم، وارث نوح، وارث ابراهیم!
سلام بر تو ای وارث موسای کلیم!
از آن زمان که تو در نیشابور سر از کجاوه برون آوردی و به کرشمه
ای آتش شوق بر جگر سوخته ی خلایق عاشق زدی و صلای
توحید سردادی و آن را مأمن و پناهگاه محکم و خدشه ناپذیر
خواندی و راز ورود به این قلعه را فاش کردی که تویی؛ از آن زمان،
ما خورشید ولایت تو را در سرزمین قلبهای خویش همیشه در کار
طلوع یافتیم و حیات را بی حضور تو در سرزمین خویش ناممکن
فهمیدیم.
سجده در گوشۀ ایوان طلایی عشق است
نوکری بر سر کوی تو- خدایی- عشق است
هر کسی عاشق پابوسی لیلای خود است
در دم مرگ کنارم تو بیایی عشق است
ضامن آهوی صحرا شدنت جای خودش
اینکه در روز جزا ضامن مایی عشق است
تا ابد قبله نمای دل من سمت شماست
اینکه در کشور ما قبله نمایی عشق است
همۀ عرش و زمین را به گدایی بدهند!
باز می گوید از این خانه گدایی عشق است
کعبه و کرببلا هر یکشان عرش خداست
اینکه هم کعبه و هم کرببلایی عشق است
ای که در کشور ما عرش معلا داری
آنچه خوبان همه دارند تو یک جا داری
سلام و عرض ادب دنیز بزرگوار .ممنون و سپاس از مطلب زیبا و ارزشمندتون
دنیز پاسخ داد:
سلام استاد شرمنده میکنید خیلی ممنونم
یوسف سه شنبه 28 بهمن 1393 09:42 ق.ظ
زدستم برنمی خیزد که یکدم بی توبنشینم
بجز رویت نمی خواهم که روی هیچکس بینم
من اول روزمی انستم که با شیرین درافتادم
که چون فرهاد باید شست دست ازجان شیرینم
روزتان خوش و ایام به کام
دنیز پاسخ داد:
زیباست ممنون
حسین دوشنبه 27 بهمن 1393 10:15 ق.ظ

دل پیش تو ودیده به سوی دگرانم
تاخلق ندانندبه سویت نگرانم

دنیز پاسخ داد:
مرسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30