تبلیغات
زنجان توریسم - موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان
 
با سلام حضور دوستان عزیز
بسیار مفتخرم که در این وبلاگ به خدمتی هرچند ناچیز در بیان ، معرفی و شناساندن استان زیبایم زنجان که پنجره ای رو به دیدگان شما عزیزان است، برآمدم . موفقیت روزافزون شهر عزیزم زنجان در مسیر توسعه و ارتقاء قابلیتهای گردشگری آن امید و آرزوی همه ی مردم این دیار است . صمیمانه پذیرای حضور پرمحبت شما بزرگواران هستم .

  :: مدیر وب سایت : دنیز
» تعداد مطالب :
» بازدید امروز :
» بازدید کل :

 اینستاگرام زنجان توریسم

 لنزور زنجان توریسم

 شهرداری زنجان

 نرم افزار اندرویدی گردشگری استان زنجان

تخفیف های زنجان

 بنیاد ازدواج کوثر زنجان

زنجانت

آذربایجان

تبریز ویکی لینکلر

زنجانم

انجمن کلیوی زنجان

موسسه خیریه روزبه

مهرانه

راهنمای برتر زنجان

عصر زنجان

کانون وبلاگ نویسان جوان زنجان

 مهر زنجان

   دیوار

 شیپور

 نسیم زنجان

   

موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان
چهارشنبه 12 آذر 1393 ساعت 11:00 ب.ظ | | نوشته ‌شده به دست دنیز | نظرات()


پیش از رسیدن به خیابان زینبیه زنجان ، ساختمان ذوالفقاری از دور نمایان و زیبایی بنای خود را به همگان نشان می دهد .
این مجموعه با پوشش شیروانی در بالای هسته مرکزی بنا ، نورگیر زیبایی دارد و به کلاه فرنگی معروف است . این نورگیر هشت ضلعی با روش گره سازی به طرز زیبایی لمه کوبی شده است .عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری در یکی از محلات قدیمی شهر زنجان موسوم به محله " دالان آلتی " در ضلع شمالی سبزه میدان و مسجد جامع قرار دارد . این بنا ساختمان مسکونی و اداری حکمران زنجان بوده و از مجموعه بناهای اندرونی و بیرونی و بخشهای مختلفی تشکیل یافته بود . از این مجموعه در حال حاضر فقط عمارت بیرونی باقی مانده که به نام " عمارت محمود خان ذوالفقاری " معروف است .


عمارت ذوالفقاری


این خانه توسط سردار اسعدالدوله ( پدر محمود خان ) در اواخر حکومت قاجار بنا گردیده و پس از وی محمود خان در آن اقامت داشته است . در گذشته این بخش از شهر زنجان محله ای اعیان نشین بوده و مجموعه بناهایی در سبک و الگویی همسان همچون  " خانه وزیری " ، " خانه خدیوی " ، " عمارت دارایی " و ... در این محل ساخته شده بود .


عمارت ذوالفقاری


بعد از انقلاب اسلامی ، عمارت ذوالفقاری مدتها در اختیار یکی از نهادهای انقلابی بود و تا ثبت این بنا در فهرست آثار ملی کشور به دلیل متروک ماندن و عدم مراقبتهای لازم آسیب فراوانی دید . در جریان توسعه و تعریض خیابان طالقانی دیوار و سر در ورودی بنا بطور کامل تخریب گردید . در سالهای اخیر نیز با اجرای طرح های عمران شهری ، آسیب زیادی به بنا وارد آمده است . از جمله با احداث خیابان زینبیه و عبور آن از داخل حیاط عمارت ، قسمتی از عرصه ی بنا از بین رفت و بخش عمده دیگر به پارک تبدیل شد .
در سال 1379 میراث فرهنگی استان زنجان تصمیم به حفاظت و مرمت عمارت ذوالفقاری گرفت و در این راستا بنای مذکور در چندین مرحله مرمت و بازسازی گردید .

این بنا در تاریخ 25 اسفند ماه سال 1375 به شماره 1852 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .عمارت ذوالفقاری


عمارت تاریخی ذوالفقاری بعد از انجام مرمت به موزه باستان شناسی و مردان نمکی تغییر کاربری یافته و یکی از پربیننده ترین مکانهای تاریخی زنجان و مورد توجه بازدید کنندگان ایرانی و خارجی است.


عمارت ذوالفقاری


اکثر اشیاء نمایشی این موزه حاصل کاوشهای علمی و گمانه زنی های باستان شناسی درسطح استان می باشد.

این موزه از سه بخش پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی تشکیل یافته است.

- در بخش اول اشیاء حاصل از کاوش سهاچای تپه ایجرود، قلعه تپه ابهر، تپه کاروانسرای ابهر (هزاره چهارم ق م )، تپه خالصه خرمدره (هزاره ششم ق م ) و تپه علی یورد ابهر می باشد که شامل اشیاء سفالی و استخوانی، ابزارهای سنگی، انواع ژتون گلی، سردوک و ... است.

- در بخش تاریخی اشیاء حاصل از کاوش های روستای انذر طارم، تپه دوسران و قره پشتلو و گورستان سره جی ایجرود که شامل شمشیرهای مفرغی، ظروف سفالین ساده و منقوش، ظروف پایه دار و لوله داروخمره های دوره اشکانی زنجان است.

- در بخش اسلامی هم اشیاء شامل انواع پی سوزهای سفالی و فلزی، اشیاء مکشوفه از سلطانیه در دو دوره ایلخانی و صفوی است و سکه های مکشوفه از سجاس که مربوط به دوره اتابکان آذربایجان و دوره سلجوقی و اشیاء مکشوفه از قره پشتلو شامل سفالینه های لعابدار و دو جداره است .عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری
مجسمه سنگی چهره انسان ، کشف شده در معبد داش کسن روستای ویر سلطانیه ( قدمت : ایلخانی )


عمارت ذوالفقاری


  مردان نمکی روایتگران تاریخ  

  جاذبه ای دیدنی برای گردشگران در عمارت ذوالفقاری  

بهره‌برداری از یک معدن نمک در فاصله کوتاهی از شهر زنجان به کشف اتفاقی جسدی تاریخی منتهی شد که در عرصه میراث فرهنگی به عنوان یک کشف مهم مطرح شد و توانست بعد از مدت کوتاهی با دوستان نمکی خود به کشف تاریخی در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری تبدیل شود.

امروز آوازه مردان نمکی استان زنجان در همه جهان پیچیده و این مردان امروز در عمارت ذوالفقاری در محفظه هایی که قرار بود روزی به محفظه های استاندارد تبدیل شوند منتظر بازدیدکنندگان هستند.


عمارت ذوالفقاری

مرد نمكی 1: با وجود كشف استثنائی مرد نمكی 1 در سال 1372 متاسفانه تلاش چندانی برای تعطیل نمودن استخراج مكانیكی و لغو بهره برداری از معدن صورت نگرفت. در پائیز 1383 معدن كاران در حین كار با بولدوزر مجددا با بقایای اسكلت انسانی مواجه شدند كه به دلیل كار با بولدوزر تا حد زیادی متلاشی شده بود. با جستجوی معدن كاران در میان خاكهای آشفته علاوه بر جمع آوری قسمتهایی از بقایای انسانی تكه تكه شده، شماری اشیا بدست آمد كه توسط بهره بردار به اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان منتقل شد.

بررسی­های اولیه بر روی بقایای انسانی، كه پس از انتقال به میراث فرهنگی، مرد نمكی 2 نام گذاری شد نشان داد كه این بقایا متعلق به مردی میانسال با میانگین قد حدود 180 سانتی متر بوده كه در جریان ریزش دیواره­ها و سقف تونل كشته شده است. از جمله اشیایی كه همراه این مرد نمكی یافت شد می­توان به تكه سبد و میخهای چوبی، طنابهای گیاهی، منسوجات و ... اشاره كرد.

مرد نمكی 2: كشف اتفاقی مرد نمكی 2 و مجموعه­ای از اشیا موجب از سر گیری پژوهش­های باستان شناختی در معدن نمك چهر آباد بعد از گذشت 11 سال گردید بنابراین كاوش در معدن به منظور نجات بخشی آثار و بقایای باقی مانده ابتدا به سرپرستی امیر الهی و سپس ابوالفضل عالی در دی و بهمن سال 1383 انجام شد و فصل دوم كاوش نیز در پائیز 1384 ادامه یافت.

مرد نمكی 3: بقایای مرد نمكی 3 همچون مرد نمكی 2 به صورت اتفاقی و طی كار باطله برداری بولدوزر توسط معدن كاران در سال 1383 كشف شد. به دلیل كشف مومیایی توسط بولدوزر، این جسد نیز به صورت متلاشی شده، و تكه تكه یافت شد.

(بقایای مومیایی شماره 3 شامل: استخوان، لباس و قسمتهایی از بافت نرم فردی بود كه همچون معدنچیان دیگر بر اثر ریزش تونل و سقوط یك سنگ چند تنی روی او كشته شده بود.)

مرد نمكی 4: مرد نمكی 4 سالم­ترین و كامل­ترین مومیایی مكشوفه از معدن چهر آباد است. علیرغم آسیب دیدگی به هنگام مرگ تقریبا بیشتر قسمت­های بدن سالم باقی مانده است كه شامل مجموعه استخوان­ها و بافت نرم وی است كه بر اثر از دست دادن آب بدن كاملا خشك شده است. به هنگام كشف جسد در وضعیت دمر قرار داشت. به شكلی كه صورت و قسمت جلوی بدن روی خاك قرار گرفته بود. دست­ها از ناحیه آرنج خم شده دست چپ روی زمین و دست راست در حالت تقریبا مشت شده بود . پای راست به صورت نیمه باز و پای دیگر جمع شده در زیر شكم قرار داشت. با وجود شكستگی جمجمه در چند قسمت دلیل مرگ براساس تحقیقات انجام یافته توسط دكتر شكوهی  با عكسبرداری سی تی اسكن، فشار بر قفسه سینه و پارگی قلب در نتیجه ریزش تونل­ها و ریزش خاك و آوار روی وی بوده است.

 براساس تحقیقات انجام گرفته مشخص شد این مومیایی طبیعی، پسر جوانی بوده كه به هنگام مرگ حدود 16 سال داشته است. قد این مومیایی 170 تا 175 سانتی متر است. بر گوش­هایش حلقه هایی از جنس نقره دیده می شود. موهای سر وی كوتاه و به رنگ خرمایی است. به همراه این جوان مومیایی شده اشیای جالب توجهی نیز كشف گردید. یكی از این اشیا چاقوی فلزی با دسته استخوانی است كه در غلافی چرمی به كمربند پارچه ای او بسته شده است ازاشیای دیگر می­توان به دو كوزه كوچك سفالی سالم اشاره كرد. همچنین ظناب­های گیاهی، یك مهره كوچك با لعاب ابی، یك پی سوز سالم دود زده، 11 تكه سفال و ... نیز همراه این جسد یافت شده است.

از ویژگیهای بسیار مهم این مومیایی طبیعی، لباس كامل است كه برتن او دیده می­شود. این لباس از بالا پوشی بلند، یك شلوار و كفش چرمی تشكیل شده است.

مرد نمكی 5: این مومیایی طبیعی در كاوش فصل دوم در حالی یافت شد كه به جز سر بقیه قسمت­های بدن زیر صخره و سنگ­های آواری بزرگ قرار گرفته بود­. شكل جسد نشان می­داد كه این شخص نیز همچون نمونه­های قبلی بر اثر حادثه­ای كه منجر به تخریب و ریزش تونل گردیده­، كشته و مدفون شده است بر خلاف مومیایی نمكی شماره 4 بیشتر بافت بدن مرد نمكی 5 پوسیده شده و از بین رفته بود بافت نرم فقط در قسمت­هایی كوچك از دو دست، پاها بخش­هایی از صورت، سینه و لگن باقی مانده بود. كم بودن میزان نمك در این محیط، نفوذ آب از بالای كوه به این بخش از معدن از دلایل اصلی پوسیده شدن زیاد مرد نمكی 5 است.مرد نمکی شماره یک در موزه ملی ایران[http://www.aparat.com/v/fKmO6]
عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


توضیحات کارشناس میراث فرهنگی در مورد مردان نمکی


[http://www.aparat.com/v/V1xDI]عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


خاندان ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


خاندان ذوالفقاری از خانواده های قدیمی و سرشناس زنجان هستند که در گذشته از قدرت و نفوذ زیادی برخورداری بودند . این خاندان نوادگان ذوالفقار خان افشار خمسه ای ( متوفی به سال 1195 ه . ق ) از طایفه ترک افشار هستند . ذوالفقارخان در دوران حکومت کریم خان زند ، به دلیل رشادت و لیاقتش به حکومت زنجان رسید و اداره امور حکومت منطقه خمسه ( استان زنجان ) را در دست گرفت . پس از مدتی روابطش ا کریم خان زند تیره شد و در درگیری نظامی از سرداران کریم خان شکست خورد . اما مجدداً از سوی خان زند به حکومت منصوب شد . پس از مرگ کریم خان ، با قدرتی که بدست آورد به تصرف مناطق همجوار زنجان همچون قزوین و گیلان پرداخت . اما این بار در جنگ با بازماندگان کریم خان مغلوب و پس از مدتی کشته شد . بعد از ذوالفقار خان فرزندان و نوادگانش در طول دوران قاجار و پهلوی حکومت زنجان را در اختیار داشتند . از معروفترین افراد این خاندان ، ذوالفقار خان دوم فرزند حسینقلی خان است که در جنگ هرات فتوحاتی بدست آورد و مورد تقدیر ناصرالدین شاه قرار گرفت . وی لقب اسعد الدوله یافت و به حکومت زنجان رسید . پل سردار بر روی " زنگان چایی " به دستور وی بنا گردید . همچنین در زمان حکمرانی او مسجد خانم ( واقع در بخش شمال غرب سبزه میدان ) توسط خواهرش جمیله خانم احداث شد . حکومت زنجان پس از ذوالفقار خان اسعدالدوله به فرزندش حسینقلی خان که همچون پدر ، لقب اسعدالدوله داشت ، سپرده شد . اسعدالدوله از مالکان بزرگ زنجان بود و املاک وسیعی به وی به ارث رسیده بود . با قدرت رسیدن حکومت پهلوی ، خاندان ذوالفقاری اقتدار خود را تا حدودی از دست دادند و حکمرانی فئودالی آنها به ضعف گرائید . اسعدالدوله در سال 1326 در گذشت و از میان فرزندانش محمود خان ، حاکم زنجان شد . محمودخان که دانش آموخته اقتصاد از کشور فرانسه بود ، در دوران حکومت پهلوی ، حاکم و ایل سالار زنجان ، نماینده مجلس و از با نفوذترین افراد خاندان ذوالفقاری بود . خاندان ذوالفقاری که بیش از دویست سال به عنوان زمین داران و مالکان بزرگ زنجان بودند ، پس از اصلاحات ارضی بخشی از ثروت و قدرت خود را از دست دادند . اما همچنان نفوذ و اعتبار خود را به عنوان رجال سیاسی کشور تا پیروزی انقلاب اسلامی حفظ نمودند .


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


عمارت ذوالفقاری


بعد از ارگ تاریخی سلطانیه ، موزه مردان نمکی در عمارت ذوالفقاری رتبه دوم بازدید گردشگران و مسافران را داراست .
کشف مردان نمکی از عجیب ترین حوادثی است که در استان زنجان رخ داده و امروز پس از گذشت سالها علاقه مندان با اشتیاق خاصی برای دیدن مردان نمکی به عمارت ذوالفقاری زنجان مراجعه می کنند .عمارت ذوالفقاری


:: مرتبط با: بناهای تاریخی ,
:: برچسب‌ها: عمارت ذوالفقاری زنجان , مردان نمکی , موزه , زنجان , مومیایی , zanjan , موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنجان ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
محمدرضا شنبه 18 بهمن 1393 02:20 ب.ظ
سلام دوست عزیز
ممنون از لطفتون شما هم با افتخارلینک شدید
اگه ممکنه اخر وبلاگم اسمم--محمدرضاافراز--اضافه بشه چون اسم کامل وبلاگمه
دنیز پاسخ داد:
سلام
خیلی ممنون .. تکمیل کردم
tabiatgard جمعه 10 بهمن 1393 12:30 ب.ظ
دنیز پاسخ داد:
علی واحدی جمعه 26 دی 1393 09:19 ق.ظ
سلاملار و سایقلار.خوش گوردوک
چوخ گوزل سئوندیم وبلاگیزا باش چکتیم .لینگ اولماقا خبر وئر منه یاشا.
دنیز پاسخ داد:
سلام ... گوزل بلوگیزی لینک ائتدیم
khodai جمعه 19 دی 1393 08:16 ب.ظ
امشب همه نیلوفران مشتاق روی دلبرند/جمع شقایق ها همه مست می پیغیمبرند/امشب تمام قدسیان مهمان بزم سرمدند/جمع ملائك تا سحر مشغول ذكر احمدند
میلاد دو اختر آسمان ولایت و امامت پیمبری بر شما مبارك باد
سلام دنیز جونخوبی عزیزم؟؟؟ممنون از حضور سبزتون
دنیز پاسخ داد:
سلام عزیزم ممنون از محبت شما
شادی پنجشنبه 18 دی 1393 12:45 ب.ظ
سنه میلیون لارجا گول ورمک ایستیردیم آمما گولر سولار.سنه عمریمی
ورمک ایستیردیم آمما بیر گون اولجاغام . سنه ساده جه سئوگی می
وئریرم کی تا ابدی سنن واردئ
دنیز پاسخ داد:
یاشامالیسان شادی جان گوزلیم
پرویزی چهارشنبه 10 دی 1393 08:39 ب.ظ
بسیار زیبا کامل
ممنون خانم دکتر
دنیز پاسخ داد:
خیلی ممنون ... بزرگوارید
پویا چهارشنبه 3 دی 1393 09:56 ب.ظ
سلام به "آنها" که همیشه دم دست هستند...
آدم هایی که عجله ندارند.
"آنها" که «گوش» هستند.
"آنها" که هوای گفتگو دارند.
"آنها" که کلمه به کلمه با تو هستند.
"آنها" که وقتی تلفنی با آنها حرف می زنی مرتب نمی گویند:«باشه باشه»،که یعنی خداحافظی.
"آنها" که بلند می گویند: دوستت دارم.
جانم در می رود برای "آنها" که نیمه راه نیستند. نیمه تمام نیستند. پلاک موقت نیستند. یک روزه نیستند.
"آنها" که مدام هستند.
"آنها" که جنس روابط شان همیشگی است.....
سلام به "آنها" که تمام نمی شوند. . .
دنیز پاسخ داد:
hasti چهارشنبه 3 دی 1393 07:50 ب.ظ
صدای پای آب،
نثار شبهای خاموش مادرم!
اهل کاشانم.
روزگارم بد نیست‌.
تکه نانی دارم ، خرده هوشی، سر سوزن ذوقی.
مادری دارم ، بهتر از برگ درخت‌.
دوستانی ، بهتر از آب روان‌.
و خدایی که در این نزدیکی است‌:
لای این شب بوها، پای آن کاج بلند.
روی آگاهی آب‌، روی قانون گیاه‌.
.
دنیز پاسخ داد:
ممنون عزیزم
تورک جمعه 28 آذر 1393 07:41 ب.ظ
دنیز باجی آپم گلین
باقری جمعه 28 آذر 1393 11:39 ق.ظ
سلاملار دنیز

منت دارام گوزل باخشیزدان . هامی گورور ولی سیز گوزل گورورسوز. بلی منیم استانیم گوزلدی

من اگر نقاش اولام باغیله بستان چکرم شاعری مست،غزلی نالۀ مستان چکرم
سبــزرنگیله ریا خانـه لـری محــو ائده رم
عــوضینـده دنیــز و باغ و گلستـان چکرم
پوزارام نقشۀ جغرافینی سون نقش ده من
حد مـرزی گوتوروب دنیانی استان چکرم
دنیز پاسخ داد:
سلام ... چوخ سئویندیردیز
محبتیزدن ممنونام
طاق بستان/بیستون/تکیه معاون الملک جمعه 28 آذر 1393 10:30 ق.ظ
دو قدم مانده به یلدا

به شبی خاطره انگیز و بلند به سپیدی

به زمستان و اناری که دلش قصه یک رنگی ست

یلدای دلتان شاد و پر نور باد

kermanshah29.blogfa.com

kermanshah39.blogfa.com

kermanshahan20.blogfa.com
دنیز پاسخ داد:
یلدا بر شما هم مبارک
طنزوشوخ طبعی جمعه 28 آذر 1393 06:36 ق.ظ
درود.عمارتی بسیارزیباست
دنیز پاسخ داد:
خیلی ممنونم
ازدیار خراسان پنجشنبه 27 آذر 1393 10:43 ب.ظ
هرکس خداوند محبت اهل‌بیت(علیهم‌السلام) را به او بخشیده به خیر دنیا و آخرت دست یافته است.(خصال/515)
هر کس لبش از جام ولا تر شده است
دور و بر این خانه کبوتر شده است
یعنی که خدا سعادتش بخشیده است
خیر دو جهان بر او مقدر شده است
سلام و عرض ادب دنیز بزرگوار
التماس دعا

دنیز پاسخ داد:
سلام سپاسگذار لطف و محبت شما هستم
زنده باشید
چهارشنبه 26 آذر 1393 06:00 ق.ظ
عن الـرضـا(علیه السلام) انه كـان یقـول لاصحـابه: علیكم بسلاح الانبیاء فقیل: و ما سلاح الانبیاء؟ قال: الدعاء.
حضـرت رضا (علیه السلام) همیشه به اصحاب خـود مـى فـرمود: بر شما باد اسلحه پیامبران, گفته شـد : اسلحه پیـامبـران چیست؟ فـرمـود: دعا.
اصـول كـافـى , ج 4,ص 214.
سلام و عرض ادب
دنیز پاسخ داد:
سلام به واقع همینطور هست ...
لطف شما مستدام
شادی چهارشنبه 26 آذر 1393 12:02 ق.ظ
سلام دوست عزیزم. دستتون درد نکنه که معرف یادگاری ها و آثار باستانی وتمدن قدیمی زنجان عزیز هستین. یاشاسین.اللر واراولسون.
دنیز پاسخ داد:
سلام شادی جان ... تشککورلر
طاق بستان/بیستون/تکیه معاون الملک سه شنبه 25 آذر 1393 10:50 ب.ظ
سلام دوست عزیز زنجانیم ممنون از حضور گرمتون در وبمموزه مردان نمکی و رختشویخانه رو از نزدیک دیدم جالبهزنجان از شهرهایی که مردم بسیار ساده ومهمون نواز و صد البته متدینی داره.چند سال پیش سه روز مهمون شهرتون بودم خیلی خوشم اومدموفق وپیروز باشید دوست خوب زنجانیم در پناه حق

kermanshahan20.blogfa.com

kermanshah29.blogfa.com

kermanshah39.blogfa.com
دنیز پاسخ داد:
سلام ... موفق باشید دوست بزرگوار
باعث خوشحالی و افتخار بوده مهمان شهر زنجان بودید
ازدیار خراسان سه شنبه 25 آذر 1393 09:02 ب.ظ
سلام و درود خدا برشما
خیلی بزرگوارین.ان شاالله که همیشه در پناه خدای رحمان و آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام سلامت و تندرست باشید تا همواره زحمات و تلاش شما در تقویت فرهنگ کهن ایران زمین وتقویت زبان شیرین ترکی برای همه ذخیره آخرتتان گردد.به امید خدا
دنیز پاسخ داد:
سلام . خیلی متشکرم من هم آرزوی توفیق برای شما دارم
هجران سه شنبه 25 آذر 1393 01:08 ب.ظ
[گل دعوت نامه
دنیز پاسخ داد:
قلتوقی سه شنبه 25 آذر 1393 09:25 ق.ظ
سلاملار و چوخلی افتخار سیزین تکین بویوک و افتخارلی همشهریمیزه و استادیمیزا
سیزین او گوزل یازغیلاریزی " تبریز ویکی لینکلری " وبلاگیندا گوردوم هرچند او وبلاگ چوخ چتین آچیلیر امما ایکی گون تلاش دان سورا ، ایلییه بیلدیم بیر قسمت سیزین آموزشیزدن که ارائه بویورموشدوز گوره م ... واقعا اللریز آغریماسین چوخ زحمتلی و ارزشلی بیر ایش باشلامیشیز ... بو زاماندا که بیزیم چوخ آنالاریمیز ، دیلسیز آغیزسیز اوشاقلارینان تورکجه دانیشمیلّار، سیزین تک بزرگوار خانیملاردا واردور که ادّعاسیز تلاش ائدیللر تورک دیلینی بو خالقا اورگه ده لر و بو بیزه چوخ افتخارلی بیر موضوع دی و چوخلی سئویندیم واقعا تشککور
کاش بو آموزش لری اوز وبلاگیزدا و استانیمیزین او بیرسی وبلاگلاریندا و سایتلاریندادا ارائه ائده سیز بیزلره چوخ واجب دی بو زادلاری اورگنمک - الان اگر منیم بو یازغیلاریمی املا معلّمی کیمین تصحیح ایلیه سیز شاید sifir آلام امما عیبی یوخ گینه آنامین دیلیدی
چوخلی تشککورلر
دنیز پاسخ داد:
سلام حورمتلی اؤستاد ... سیزین گوزل باخشیزدان چوخ تشککور ائلیرم . بیزیم ایسته دیگیمیز بودی کی تورکچه یازماق و اوخوماقی ساده بیر شئکلده آنا دیلینی سئونلره بیان ائلیاق ... و عزیز یولداشیمزدان دا تبریز ویکی لینکلر بلوگیندا تشککور ائلیرم کی حیمایت ائلیللر ... محبتیزدن ممنونام
مریم دوشنبه 24 آذر 1393 11:28 ق.ظ
درود بر شما

جالب بود
دنیز پاسخ داد:
خیلی ممنون
زیبایی های آذربایجان شنبه 22 آذر 1393 08:17 ب.ظ
السلام علیکم یااباصالح المهدى (عج) السلام علیک یاامین الله فى ارض و حجته على عباده...
(یاصاحب الزمان آجرک الله)

اربعین حسینی بر عاشقان حسین(ع) تسلیت باد...
دنیز پاسخ داد:
خیلی ممنون ... من هم تسلیت میگم
ازدیار خراسان شنبه 22 آذر 1393 07:50 ب.ظ
سلام و درود خدا بر شما
عرض تسلیت و عزادارهاتون قبول حق.
ان شاالله که در پناه آقا علی بن موسی الرضا همیشه سلامت و سر فراز باشید.ممنونم3
دنیز پاسخ داد:
سلام خیلی ممنونم ... شما محبت دارید
قلتوقی شنبه 22 آذر 1393 11:46 ق.ظ
سلام و اربعین حسینی تسلیت و تعزیت باد و زیارتش نصیب تان
دنیز پاسخ داد:
سلام سرور ارجمند من هم متقابلا عرض تسلیت دارم ... سپاس
جمعه 21 آذر 1393 10:05 ب.ظ
بــاز دگر بـاره رســیــد اربـعـیــن

جوش زند خـون حـسـیـن از زمیــن

شـد چـهـلـم روز عــزای حـسـیــن

جــان جــهــان بـــاد فدای حـسین

سلام و عرض تسلیت

التماس دعا
دنیز پاسخ داد:
سلام ... ممنون دوست بزرگوار من هم خدمت شما تسلیت عرض میکنم
باغ پرندگان کرمانشاه/باغ گلها کرمانشاه سه شنبه 18 آذر 1393 12:02 ق.ظ
هنوز قلبم به عشق کسانی می تپد


که روزی با آنها بر سر سفره روزگار


نان وفاداری و نمک معرفت خوردم


پس یاد می کنم از دوستانم تا بدانند


گر نان و نمک نیست ما هنوز وفاداریم.

kermanshah29.blogfa.com

kermanshahan20.blogfa.com
دنیز پاسخ داد:
سلام دوست عزیز , ممنونم از وفاداری شما
دوشنبه 17 آذر 1393 09:59 ب.ظ
سلام و سپاس
خاطرات سفرم به زنجان با دیدن این تصاویر زنده شد.
دنیز پاسخ داد:
سلام , از توجهتون سپاسگذارم
شادی جمعه 14 آذر 1393 11:41 ب.ظ
سلام دنیزجان. خیلی جالبه. خیلی دلم میخواد مردان نمکی رو از نزدیک ببینم ..امیدوارم روزی بتونم ببینمشون...
دنیز پاسخ داد:
سلام عزیزیم ... کار غیر ممکنی نیست ، کافیه یه بار تشریف بیارید زنجان
قلتوقی جمعه 14 آذر 1393 10:40 ب.ظ
سلام و درود فراوان بر شما استاد هنرمند و بزرگوار شهرمان - امیدوارم نگوئید که چرا دیر آمدم ؟ من یکبار قبلا به وبلاگ تان آمدم و از آنجائیکه غرق در تماشای این تصاویر زیبایتان شدم واقعیتش یادم رفته کامنتی بگذارم و سلامی و دست مریزادی عرض کنم باید عذرم را بپذیرید- باور کنید کار صوابی انجام دادید من با اینکه روزانه حداقل یکبار از جلوی این عمارت باشکوه و تاریخی میگذرم و حتی در وبلاگم پستی در باره صاحب این عمارت و تصویری از آن دارم اما تاکنون به اندرون آن نرفته ام که این تصاویر زیبای شما بنده را وادار کرده تا حتما یک روز به تماشای اندرون آن بروم - دستتان درد نکند
دنیز پاسخ داد:
سلام سرور عزیز . شما خیلی لطف دارید من حتی لایق اسم استادی هم نیستم ...
هر زمانی وجود ارزشمندتون مایه ی خوشحالیه
عظمت و زیبایی این بنا از نزدیک دیدنیه حتماً در اولین فرصت بازدیدی داشته باشید
بسیار ممنونم
شیرزاد جمعه 14 آذر 1393 10:30 ب.ظ
سلام
.معرفی چنین آثار تاریخی کار بسیار زیبایی ست.یاشا
دنیز پاسخ داد:
سلام ساغولاسیز
تورک جمعه 14 آذر 1393 03:39 ب.ظ
سلاملار دنیز باجی همه موزه های آذربایجان و بناهای تاریخی آذربایجان همه چوخ گوزللری اردبیل زنجان تبریز اورمیه همدان تهران گیلان همه بناهای تاریخی و موزه های آذربایجان چوخ گوزللری موزه باستان شناسی و مردان نمکی زنگان هم چوخ گوزللری یاشا باجی دنیز

دنیز پاسخ داد:
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30